Laelatu puisniidutalgud, täistaimetoiduga

28. aprill - 30. aprill 2023

Puisniidud on meie põlised pärandmaastikud. Esimesed puisniidu-ilmelised paigad hakkasid muinasasulate ümber kujunema juba aastatuhandete eest: tööriistade või ehitiste tarbeks langetati valikuliselt puid ning hiljem lisandus karjatamine. Arheoloogilised vikatileiud näitavad, et heinaniitmine puisniitudel ulatub 1500-2000 aasta taha. Nende kaunite pärandkoosluste muljet avaldava liigirikkuse tagavad mitmed tegurid. Eeskätt on puisniit kasvukohana väga mitmekesine: omavahel on põimunud mets ja niit. Tähtis roll on aga ka niitmisel ja mullaviljakusel.

Rein Kuresoo on raamatus "Muutuv Eesti Loodus" kirjutanud niimoodi: "Puisniit on maarahva ideaalmaastik, kus inimese igapäevane toimetamine oma leivatüki nimel mitte ei vähendanud vaid suurendas elurikkust. /---/ Ehkki ilu ja bioloogiline mitmekesisus ei ole ilmselt kunagi olnud puisniitude loojate algseks eesmärgiks, on need sündinud metsaheinamaadel aastasadu või isegi -tuhandeid kestnud toimetamise kõrvalsaadusena."

Eesti üks tuntumaid puisniite on Pärnumaal Lääneranna vallas asuv Laelatu. Tegemist on ühe põhjalikumalt uuritud taimestikuga piirkonnaga, kus asuvad aastakümnete pikkuse järjepidevusega püsivaatlusalad. Siia sattudes ja niidul puude vahel jalutades saad oma ihusilmaga nautida, millist silmailu pakub järjepidevalt hooldatud puisniit. Põnev on teada, et Laelatule kuulub soontaimede liigirikkuse kodumaine rekord: siin on 1 ruutmeetril leitud kasvamas 76 (!) liiki.

Meie tööks Laelatul on okste koristamine puisniidult, et suvel oleks siin võimalik probleemivabalt vikatiga niita. Ühtlasi ajame rehadega laiali mõned mutimullahunnikud. Vabal ajal tutvume Lääneranna vaatamisväärsustega ning tõelise kirsina tordil viib looduskorüfee Rein Kuresoo meid Puhtulaiu poolsaarele põlispuude retkele.

Talguid rahastab projekt: LIFE20 NAT/EE/000074 WOODMEADOWLIFE , mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Alutaguse lendoravatalgud II Nedrema puisniidutalgud