Laelatu puisniidutalgud, ratsamatkaga

13. juuli - 16. juuli 2023

Puisniitude teema-aastal tuleb otse loomulikult ära käia Eesti kõige liigirikkamal – Laelatu puisniidul.  Siin on ühelt ruutmeetrilt leitud 76 liiki taimi ning kogu niidu peale lausa 600 erinevat taimeliiki. Niisugune liigirikkus on võimalik vaid juhul, kui puisniidult regulaarselt heina niidetakse – niisiis haarame talgulistega vikatid ning asume hoolega Laelatu puisniidu rikkust hoidma.

Puisniidud kuuluvad meie vanimate maastikuvormide hulka. Nad tekkisid ürgveise, piisoni ja ulukhobuse poolt lagedamaks söödud hõredamasse metsa. Heina hakati puisniidul tegema umbes 2000 aastat tagasi. Sellest ajast peale on erinevad taime-, putuka- ja linnuliigid kohastunud just puisniidul elamiseks. Möödunud sajandi teine pool tõi aga karjakasvatusse ja heinaniitmisse nii suuri muutuseid, et puisniidud hakkasid vaikselt kaduma ja võssa kasvama. Puisniitude liigirikkuse säilimiseks on heina niitmine üliolulise tähtsusega. Vikatiga niitmine on mõnus lihaste treenimise võimalus, mille käigus saab üleliigne hein eemaldatud ning rohus toimetavatel putukatel, rohutirtsudel ja konnadel jääb aega vikatiterast ohutusse kaugusse pageda.

Meie tööks on puisniidult vikatiga heina niitmine ja kokkuriisumine. Vikatiga niitmist õpetab ja juhendab Priit Kukk, seega pole eelnev vikatiga niitmise oskus vajalik. Tööst vabal ajal tutvume Lääneranna valla vaatamisväärsustega ning tänuks tubli töö eest lähme pühapäeval Massu ratsaklubi lähistel olevale puisniidule ratsamatkale.  

Talguid rahastab projekt: LIFE20 NAT/EE/000074 WOODMEADOWLIFE , mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Pole saadaval
Lisa annetus
20 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Puisniidu kontsert: Rändaja Kõinastu lee niidurüditalgud