MUINASTULEDE ÖÖ: Lohusuu mudakonnatalgud

25. august - 28. august 2022

Peipsi järve loodekallas on üks igati avastamist väärt paik — siinsed liivarannad vaheldumisi pilliroo sahina ning Peipsi lainete mühinaga on täpselt õige koht, kus tänavuse suvega võimsa muinastule praksumisel hüvasti jätta. Lohusuu luiteala on väga eriline paik, nimelt pakub see varju järjest väheneva arvukusega mudakonnale, kes siinsetel liivastel väljadel võib end veel üsna mõnusalt tunda. Kuna aga siinne elupaik on hävimisohus, tõttame talgulistega mudakonnale appi. 

Mudakonn (Pelobates fuscus) on üks ääretult armas tegelane — ta on väikest kasvu ja veidi ümara kehaehitusega, justkui pisike konnapallike. Mudakonna tunneb kergesti ära talle otse silma vaadates, nimelt erinevalt meie teistest kahepaiksetest on mudakonna pupillid vertikaalsed - nimetagem neid kassisilmadeks. Ka mudakonna kullest on üsna kerge ära tunda, konnamaailma mõistes on need lausa hiiglaslikud — 13-15 cm pikkused! Öise eluviisiga mudakonn kaevub päevasel ajal tagakeha ees pinnasesse, näiteks liiva sisse. Seejuures on tal abiks tagajäsemetel paiknevad pöiaköbrukesed. Täiskasvanud mudakonnad on ca 8 cm pikkused, kusjuures emased on isastest suuremad. Mis aga kõige põnevam — mudakonnadel võib küljes olla küüslaugulõhn.

Eestis kuulub mudakonn II kaitsekategooriasse ning tema vähenev arvukus on tingitud peamiselt sellest, et sigimisveekogud on kinni kasvamas, kaladega asutatud, reostatud või kuivendatud. Meie saame talguliste abiga vähemalt mõndasid nimetatud protsessidest pidurdada, seega tõttamegi Lohusuu luidete vahele ja eemaldame tülika võsa, et mudakonnad saaksid sealsetel liivaväljadel veel kaua kesta.

Talgutööst vabal ajal seikleme Peipsiäärsetes võluvates paikades, jahutame end karastavas järvevees, naudime saunamõnusid ja paneme võimsa muinastulega suvele väärilise punkti.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
MUINASTULEDE ÖÖ: Rammu saare kukemarjanõmme talgud Ruhnu niidurüditalgud