Ruhnu niidurüditalgud

02. september - 04. september 2022

Soorüdi alamliik niidurüdi on rannaniitudel pesitsev lind, kelle arvukus on viimase 60 aastaga langenud kõigest 200 paarini. Peamiseks ohuteguriks on kasutuseta jäänud rannakarjamaade võsastumine, sest lühijalgsele niidurüdile ei sobi kõrge taimestikuga alad. Ta vajab loomade poolt madalaks söödud muruga rannikuala, kus leidub toidupoolist ehk selgrootuid pakkuvaid veesilmi ja mudalaike.

Ühtlasi kujutavad võsatukad niidurüdile ohtu ka selles mõttes, et nende varjust saavad kiskjad lindude järelkasvule märkamatult ligi hiilida. Rüditibud on meelepärane kõhutäis nii rebasele, kährikkoerale ja mingile, kui ka hallvaresele, rongale, kalakajakale ja loorkullidele.

Üks Ruhnu kohalik plaanib oma loomakarja suurendada ning tagada loomade abil pärandmaastike püsimist niidurüdi ja teiste haruldaste liikide heaks. Selleks on esmalt tarvis kinnikasvanud rannaniidult eemaldada võsa ning tööjärje võtavad üle lambad, kelle tarbeks on ühtlasi tarvis rajada ka karjaaedu.

Milleks reisida välismaale, kui siinsamas kodumaal leidub üks ütlemata kauge ja põnev avastamist väärt saar: Ruhnu. Praamisõit Pärnust saarele kestab pea kolm tundi ja kohale jõudes oledki justkui maailma äärel. Sügavroheliste metsade ja kaunite valkjaskollaste liivarandadega saar on paik, mida lihtsalt peab oma silmadega nägema. Siinsed püsielanikud, keda on umbes 60 hinge, on ühtehoidev, sõbralik ja külalislahke kogukond. Vaba aega kasutamegi saare looduse ja kohalikega tutvumiseks.

Talgute toimumist rahastab European Outdoor Conservation Association (EOCA).

NB! Nii nagu kõikidel ELFi talgutel, kuhu sõidetakse praamiga, tuleb ka Ruhnu sõidu puhul praamipiletid endale ise osta.
 
Seda saab teha veebilehel www.tuuleliinid.ee ning edasi-tagasi pilet maksab täiskasvanule 20 ja õpilasele 10 eurot. Kui jätate piletiostu viimasele hetkele, ei pruugi enam pileteid saadaval olla ja saarele ei pääse. Praamisõidud on 2. sept. 16:00 Pärnu-Ringsu ja 4. sept. 17:00 Ringsu-Pärnu.
Läbi müüdud
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
MUINASTULEDE ÖÖ: Lohusuu mudakonnatalgud Karula mudakonnatalgud