Loopealse taastamine Kesselaiul

25. juuli - 28. juuli 2011

Pakkumisel on 4-päevane talgupakett Eesti ühele põnevamale saarele. Kesselaiul on ootamas võrratu ja vaheldusrikas loodus, merevaatega matkarada ja mõnus laagriplats.

Paketi alusmüüriks on paekivi. Peale selle, et Eesti rahvuskivist saab ehitada vahvaid hooneid ja kiviaedu, on tal oluline roll ka siinse elurikkuse kujundamisel. Paekivile tekkinud mullad loovad head tingimused paljude taimede kasvuks, keda muidu siitkandist ei leiaks. Taimedega koos asustavad paest maad kõiksugu muud põnevad elukad.

Kesse on vägagi paene maalapp Väinameres. Selles võib veenduda nii see, kes Saaremaa praamiteest põhja jäävat saart binokliga uurides tema järsku pankrannikut imetleb kui ka see, kes laidu külastades sunnitööliste jõul rajatud paekivi kaevanduse jäänustele jõuab. Vilunud silmale reedab paiga paesust ka saarekese taimestik, mille liiginimekirja ehivad 17 erinevat orhideed.

Kuid paljud taimeriigi kaunitarid vajavad lisaks huumuskihi all laiutavale paekivile ka muid tingimusi. Muist sellest suurest kirjususest leidub vaid saare sellistel osadel, kus inimesed igal aastal heina teevad või kariloomad oma kõhtu kinnitavad ning sellel moel jõulisemate ja kõrgekasvulisemate taimede võimutsemist piiravad. Looduskaitsjad armastavad selliseid paiku pärandkooslusteks kutsuda.

ELFi seekordsed talgud Kessele viivad meid appi ühele tragile maaomanikule, kes muu hulgas laiu pärandkoosluste säilimisest endale südameasja on teinud. Tööks on kadakate harvendamine loopealselt ning karjaaia ehitamine siia peatselt kolivatele lammastele. Lisaks tööplatsile on talgulisel lootust sattuda nii saarekesele ringi matkama, kui merevette mulistama.

Talgujuhid on Eneli Luts ja Rutt Männaste.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Rahvusvahelised kadakatalgud Pivarootsis Hobusega heinategu Koiva-Mustjõel