Mägi-piimputke talgud Tartus Ihastes

07. november 2020

Võib-olla tuleb see mõnele loodushuvilisele üllatusena, aga ka linnalooduses võib kohata elurikkust ja suisa üliharuldasi taimi. Nii on lugu ka I kaitsekategooriasse kuuluva taime mägi-piimputkega, mille ainsad leiukohad Eestis asuvad Tartu lähiümbruses. Kuna tegu on siinmail sedavõrd ohustatud liigiga, siis on oluline kõik mägi-piimputke kasvukohad heas seisukorras hoida. Nõndaks on talgulistel suurepärane võimalus pühendada linnalooduses üks sügisene laupäev haruldase taimeliigi aitamiseks.

Mägi-piimputk eelistab kasvukohtadena hõredaid liivaseid ja kuivi männikuid, liivikuid ja teeservi. Kuna taim on tundlik tallamisele, siis on väga oluline talguid viia läbi just sügisel, sest kui muu rohttaimestik on hõredam, märkab silm putketaimi kergemini ning on võimalik pealeastumist vältida.

Mägi-piimputk on suisa nii haruldane, et 2007. aastal pidi Tartu linn rattateid rajades teele jõnksu sisse tegema, et mitte läbida ohustatud taime kasvukohta. Üks krunt Ihastes on selle liigi püsielupaigana kaitse alla võetud. Alale on aga aegade vältel levinud või istutatud mitmeid võõrpuuliike, nagu näiteks nulge ja viirpuid. Just võõrliikidest kui ka pealetungivast võsast oleks tarvis oksakääride ja labidate abil vabaneda, et tagada mägi-piimputke hea käekäik. Väljakaevatud võõrpuuliike võib soovi korral oma aeda ümber istutada.

Talguid rahastab Keskkonnaamet ja juhib vabatahtlik talgujuht Piia Tomingas.

ELFi ühepäevastel talgutel osalemine on tasuta. Pärast registreerimist e-mailile saabuv kiri osalustasu maksmise kohta on automaatteade, mille võib tähelepanuta jätta.

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.

Kuulutuse foto: Wikimedia commons, Kristian Peters (Detsember 2006), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1503327.
Imukvere must-toonekure talgud Noorte talutalgud Ruhnus, vanusepiir 15-35