Mudakonna talgud Lohusuus

07. september - 09. september 2018

Kes on harilik mudakonn? Tegemist on ühe ääretult armsa kahepaiksega, keda on kõige lihtsam meie ülejäänud konnadest eristada talle silma vaatamisega. Nimelt on mudakonna pupillid, erinevatelt teistest Eesti konnaliikidest, vertikaalsed ehk püstised. See väike, ümara keha ja suurte silmadega kahepaikne on ohustatud, sest on kadumas talle sobilikud elupaigad: mosaiikne maastik ja väikesed veekogud sigimiseks. Läheme üheskoos mudakonnale appi!

Mudakonn on varjatud ja öise eluviisiga kahepaikne, kes veedab päevase aja pinnasesse kaevunult. Niisiis elutseb ta paikades, kus kerge ja sõmer pinnas võimaldab tal end tagajalgade abil maa alla peitu kaevata: aia- ja peenramaadel, väikestel põllulappidel ja liivikutel. Põnev on ka teada, et mudakonn on meie ainus kahepaikne, kes laulab vee all. Emaste ligimeelitamiseks toovad isased krooksumise asemel kuuldavale koputuselaadseid helisid. Kui pulmad peetud, ilmuvad peagi kullesed, kes võivad kasvada lausa 15 cm pikkusteks hiiglasteks!

Möödunud sajandil hävis Euroopas palju väikeveekogusid ning alles jäänud on tihtipeale reostunud, mudastunud või on sinna asutatud kalad, kes pistavad kullesed nahka. Samuti on intensiivse põllumajanduse tagajärjel jäänud vähemaks mosaiikseid maastikke: väikeste põllulappide, niitude, heinamaade ja metsatukkadega koosluseid. Talgute raames püüamegi ühes teadaolevas mudakonna elupaigas Lohusuus talle veelgi paremaid tingimusi luua: puhastame sigitiike ja loome liivikult mätaste eemaldamisega paremaid võimalusi kaevumiseks.

Tööst vabadel hetkedel tutvume Peipsi ranniku kauni loodusega.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Orhideetalgud Saarnaki laiul Liiv-esparseti talgud Sõõrul