Orhideetalgud Saarnaki laiul

01. september - 05. september 2018

Saarnaki laid on koht, millest paljud on kahtlemata kuulnud, kuid vähem on seda maakildu omaenda silmadega näinud inimesi. Tegemist on tõeliselt võluva laiuga, kus taluõuel istudes ja ümberringi paiknevaid taastatuid hooneid vaadates oled justkui ajas sada aastat tagasi rännanud.

Kuna Saarnaki jäi juba 1970. aastatel püsielaniketa, on oluline siinseid alasid jätkuvalt hooldada, et oivalised taimekooslused säiliksid. Muuhulgas kasvab siin ka mitmeid käpaliste ehk orhideede liike, nagu näiteks soo-neiuvaip, harilik muguljuur ja harilik käoraamat. Selleks, et tagada nendele imekaunitele õistaimedele sobilikud tingimused, asume käpaliste kasvukohas võsa raiumisega valgustingimusi parandama.

Kõik Eesti käpalised on looduskaitsealused taimed ja väga tundlikud keskkonnamuutustele. Paljud liigid vajavad kasvamiseks niisket niitu või madalsood ning päikesele avatud kohta. Saarnakil on need nõuded täidetud, kuid metsa ja võsa pealtungimisel kaovad sellised kooslused kiirelt. Niisiis saab meie tööks olema mändide ja kadakate raie ning oksahunnikute põletamine lõkkes. Talguid leiavad aset just suve lõpus, sest siis on orhideede õitseaeg läbi ning ei ei teki ohtu kaitsealuste taimede äratallamiseks. Samuti on varasügisel väikesaarel lõkete tegemine vähem riskantne, kui kesksuvises kuivuses.

Tööst vabal ajal tutvume Saarnaki imelise loodusega, kus loojuva päikese kuldsed kiired tuuleveski tiibade vahelt sillerdavad ning Pärnamäe rängal paikneva hiiesalu müstiliselt paeluvaks muudavad. Kes jahedat merevette ei pelga, saab küllaldaselt suplemist nautida ja vahuste lainete vahel mõnuleda. Õhtuti jutustame isekeskis muhedaid lugusid ja soovi korral kütame vähemalt ühel õhtul sauna. Aega jääb ka rahulikult omade mõtete mõlgutamiseks ja sisekaemusega tegelemiseks.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Kraavi tammitamise talgud Aidu looduskaitsealal Mudakonna talgud Lohusuus