Must-toonekure talgud Järvakandis

22. november - 24. november 2019

Must-toonekurg on üks müstilise välimusega lind: tume sulerüü ning punased pikad koivad annavad talle tõelise Toonela elaniku ilme. Kahjuks ei käi tema tiib siinmail sugugi hästi, sest üha vähemaks jääb talle elupaigaks sobilikke vanu loodusmetsi. Inimpelgliku ja kartliku linnuna ta asulate ligidusse elama ei kipu. Lisaks on halvenenud mustakure toitumisvõimalused, sest söögilauaks sobilikud väikesed ojad kasvavad võssa. Niisiis jääb niigi madala arvukusega liigi isendeid üha vähemaks.

Kutsume talgulisi appi Raplamaale Järvakandi lähistele, kus puhastame jõekaldaid võsast. Kui kaldad kasvavad võssa, on must-toonekurel raskem veekogule ligi pääseda ning ohu korral põgeneda. Ühtlasi takistavad kallastelt vette langenud puud voolu ja kalade liikumist. Talgutel võsa eemaldades saame hõlbustada mustakure elu, mis loodetavasti toob kaasa selle liigi arvukuse tõusu. Piisava toiduvaru korral jõuab rohkem must-toonekure tibusid täiskasvanuikka. Tööle lisab põnevust juurde võimalus minna kahlajapükstega jõkke sisse ning veest puuronte välja tõsta. Talgutööd koordineerib ornitoloog ja pesakaamerate ekspert Urmas Sellis MTÜ Kotkaklubist.

Tööpäeva õhtul naudime rammestava sauna mõnusid ning vabal ajal avastame piirkonna kaunist loodust ja põnevaid paiku. Tegemist on suurepärase võimalusega põgeneda sügiskaamose eest ning värskes õhus immuunsüsteemi turgutada. Ühtlasi saame täiendada oma teadmisi haruldase must-toonekure kui liigi seisundi kohta Eestis.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Lamminiidu talgud Süvahavva külas Karula mudakonnatalgud (täistaimetoiduga)