Must-toonekure talgud Pikknurme jõel

07. november 2015

Pikknurme jõe äärde jääval Aidu looduskaitsealal pesitses must-toonekurg aastakümneid. Paraku raiuti kurgede pesamets 1990. aastate keskel maha ja lindude pesapuu murdus.

Sarnane kurb saatus on tabanud ka mitmeid teisi Eestimaal elanud musti-toonekurgi. Lisaks sobivatele pesitsuskohtadele jääv aasta-aastalt vähemaks ka liigile sobilikke toitumiskohti.

Kuigi teadaolevalt praegusel hetkel  Aidu looduskaitsealal must-toonekurgesid ei pesitse, annavad seal säilinud metsad ning mustale kurele sobivad toitumisjõed lootust, et see väärikas lind sinna kunagi tagasi tuleb.

Selleks, et kured kunagi naaseks ja suudaksid siis ka väikesed kurepojad suureks kasvatada, tuleb tagada, et Pikknurme jõgi võssa ei kasvaks ning seal jätkuks piisavalt toitu. Jõekaldaid on aegamisi võsast puhastatud ning selle töö juures on ka talguliste abikäed väga oodatud.

Lisaks töötegemisele saame rohkem teada must-toonekurest ning jõgede rollist selle liigi elus. Lõunaks pakutakse kosutavat talgusuppi ning tööpäeva lõppedes saame saunalaval oma külmast kanged kondid taas pehmeks vihelda. Must-toonekure elust tuleb rääkima Urmas Sellis.

Talguid kaasrahastab RMK.

Ebapärlikarbitalgud Lahemaal Prügikoristustalgud Emajõel