Niidurüdi talgud Käina lahe ääres I

26. juuli - 29. juuli 2018

Nüüd, kui üldse, on käes see aeg, kus tubli talgulise hing igatseb mere äärde rannaniitude avarust nautima ja tervistavat mereõhku hingama. Et olemine liiga üksluiseks ei läheks, on igati tervitatav ka ennast aeg-ajalt liigutada, ja mis võikski olla selleks sobivam viis kui paar päeva mõnusat talgutööd toredate kaaslaste seltsis.

Seekord võtame suuna Käina lahe maastikukaitsealale, et sealsetel rannaniitudel võsale koht kätte näidata ja niidurüdi-nimelise linnu ellujäämisele kaasa aidata.

Rannaniidul elutseb kurvitsaliste hulka kuuluv pisike lind nimega niidurüdi, kes vajab ellujäämiseks inimeste kaitsvat kätt. Niidurüdi on lind, kes tuleb Eestisse aprillis ja lahkub juba juuli lõpuks. Tänapäeval pesitseb niidurüdisid Läänemere ümbruses veel ainult 500 paari, neist umbes140 Eestis. Niidurüdi armastab lagedaid rannaniite ja on väga truu oma pesapaigale, tulles alati sama kohta tagasi. Seda teeb ta ka siis, kui pesapaik on kinni kasvamas, mis võib saada talle ohtlikuks. Puude otsas ja taga võivad varitseda röövlinnud ja -loomad, kes niidurüdi lihtsalt õhtusöögiks nahka pistavad.

Rannaniite on Eestis juba sadu aastaid kasutatud karja- ja heinamaadena, mis on soodustanud kurvitsaliste nagu niidurüdi pesitsemist. Karjatamise vähenedes kasvavad rannaniidud paraku kinni.

Siin ongi vaja meie nobedate näppudega talguliste abi, et aidata võidelda nõu ja jõuga niitudel kurikavalalt leviva võsaga.

Töö seisneb niidurüdi elupaikade eelhäälestamises ehk mätastelt väikeste kadakate ja mändide mahavõtmises, okste ja puude kokkutassimises ja ära põletamises.

Kui talgutööd tehtud ja meel rõõmus, vaatame ka ümberkaudses looduses ringi ja naudime Käina lahe vaateid ja vaatamisväärsusi ning kindlasti käime ujumas. Lisaks tuleb lepidopteroloog Allan Selin meile kimalase teema-aasta raames tegema kimalaseretke.

Talguid kaasrahastab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

ELFi suvekooli järeltalgud Palupõhjas Kõretalgud Manijal II