Rahvusvaheline heinaniitmine Laelatu puisniidul

21. juuli - 25. juuli 2014

Laelatu puisniit on olnud niidetavana kasutusel juba sajandeid. Arvatakse, et piirkonna kõrgemad kohad võisid mere alt laidudena vabaneda umbes 2000 aasta eest ja on võimalik, et laiud võeti suviste karjamaadena kohe kasutusele, mistõttu võis Laelatul juba algusest kujuneda puisniit ning õiget metsa pole seal võib-olla kunagi olnudki.

Südasuvine heinaniitmine toob tänavu sellesse imelisse paika kokku väga kirju seltskonna. Koostöös EstYesiga saabuvad Puhtu-Laelatu looduskaitsealale toimetama 8 vabatahtlikku maailma eri paiguist. Nendega on vägagi oodatud kampa lööma kohalikud vikati- ning rehavirtuoosid, et siis üheskoos aastasadu kestnud traditsiooni nii uuemaid kui ka vanu töövõtteid kasutades hoida.

Laelatu puisniidu teeb maailma mastaabis eriliseks see, et siin on leitud kasvamas 546 liiki soontaimi ja muu hulgas kasvab siin 2/3 kodumaistest orhideeliikidest. Puhtu-Laelatu kaitsealal on ka Eesti ainuke teadaolev Ruthe sõrmkäpa kasvukoht. Seda käpalist on peale Eesti leitud veel vaid paaris kohas Kirde-Saksamaal ja Loode-Poolas.  

Vabal ajal naudime karastavat merevett ja külastame ümbruskonna põnevaid paiku. Eesti mõistes eriline on siin kandis kõrguv haruldane laialehine salumets. Puhtulaiu suurim tamm kasvab poolsaare keskosas. Selle 24 meetri kõrguse ning 4,8-meetrise ümbermõõduga puuhiiglase vanust hinnatakse kogunisti 600 aastale. Niisama kõrge on ka Puhtu suurim, 360-aastane 3,74-meetrise ümbermõõduga mänd.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Ebapärlikarbitalgud Lahemaal II Harilaiu kõretalgud