Rahvusvaheline riisumine Laelatul

20. juuli - 23. juuli 2010

Nagu igal suvel, nii ootab ka sel aastal Põhja-Euroopa taimede liigirikkuse rekordi omanik – Laelatu puisniit – oma tippvormi hoidmiseks appi rehadega talgulisi.

Puisniitudel kasvavad koos nii varjulembelised metsade taimed, kui klassikalised niitude asukad. Laelatu puisniidult on leitud 76 erinevat taimeliiki ühelt ainsalt ruutmeetrilt ja kogu puisniidul kasvab erinevaid taimi üle 250. See erakordne liigirikkus teeb temast ühe Eesti looduskaitse lipulaeva. Lisaks taimedele on siin kirev ka putukate, roomajate ja paljude teiste rühmade elu.

Kogu see mosaiikne kirjusus püsib ainult juhul, kui niitu igal suvel niidetakse. Erinevalt paljudest teistest poollooduslikest niidukooslustest ei ole puisniidul seda võimalik teha raskete traktoritega. Sellepärast on talguliste abi käsitsi ja kergetehnikaga mahaniidetud heina kokkuriisumisel vägagi oodatud.

Lisaks talgutööl kogetud looduslikule mitmekesisusele on mitmekesine ka talguliste seltskond. Koostöös EstYESiga on osa talgugrupist tõeliselt rahvusvaheline. Peale riisumispäevi võtame ette ka ühiseid ujumaskäimisi, matkakesi ümbruskonnas ja tutvustame oma uutele rahvusvahelistele sõpradele saunaskäimise aluseid. Laelatu talgutel on suhtluskeelteks eesti ja inglise keel.

Talgujuhid on Kirke Torpan ja Iain Maclean.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. Vabatahtlik Iain Maclean on ELFi talgujuhiks Euroopa Ühenduse programmi Euroopa Noored toetuse abil.

Kesselaiu talgud Rahvusvaheline kadakatõrje Pivarootsis