Talgud Kumari laiul

21. juuli - 25. juuli 2018

Kumari laid: see on imetilluke kolmnurkne ja asustamata saareke keset Väinamerd; eraldatud ja eemal muu maailma kiirest sagimisest ja rutakast elurütmist. Kumari on koht, kus aeg liigub teises tempos ning stress ja muremõtted hajuvad kui nõiaväel. Siin saab proovida tõeliselt seikluslikku Robinson Crusoe elu: magada telgis, teha lõkkel süüa ning puhastada ihu karastavate meresuplustega.

Loodusteadlane Eerik Sits oli sellest maakillust lausa nii vaimustuses, et muutiski oma perekonnanime laiu järgi ametlikult Kumariks. Oma silm on kuningas ja niisiis kutsumegi Sind appi Kumari laiule talgutöödele, et saaksid ise veenduda, kui müstilise ja erilise paigaga on tegu.

Juttselg-kärnkonn ehk kõre, meil varemalt levinud kahepaikne, on Eestist kadumas eeskätt just eluks sobilike rannaniitude kinnikasvamise tõttu. Kumari laid on koht, millest on taastamise ja taasasutamisega järjepidevalt püütud luua kindlat kantsi kõredele. Vahepeal on küll kährikud siinses kõreparadiisis palju pahandust teinud, kuid häving ei ole pöördumatu ning tegutsemine juttselg-kärnkonna heaks jätkub. Meie tööks Kumaril on võsa mahavõtmine rannaniidu taastamiseks, eelmiste talguliste poolt niidetud heina kokkuriisumine ja kõretiikide süvendamine. Nii loome väärtusliku paiga, kus kõresugu saab jätkuda.

Vabal ajal otsime saarelt maitsvaid teetaimi, et lõkkeõhtutel ennast meeldiva märjukesega kostitada. Ühtlasi uurime maastikus jälgi siin kunagi asunud talu- ja kõrtsikohast, piilume rannaniitudel rohtu näksivaid lambaid ja jutustame lugusid laiu minevikust. Võta kaasa muusikariistad, laulikud ja hea tuju ning seame end üheskoos Kumarile sisse.

Talguid toetab RMK.

ELFi talgute suvekool Palupõhjas ELFi suvekooli järeltalgud Palupõhjas