Talgud Kumari laiul

17. august - 21. august 2013

Väinamere vabavee sihtkaitsevööndis asuv kolmnurkne 20 hektari mõõtu väikesaar võlub Eestimaa laidudele omase loodusega. Iseloomulikud on kadastikud ning ranna- ja aruniidud. Sellised kooslused pakuvad pesitsuspaiku ja toidupoolist rohketele linnuparvedele. Kunagisest inimtegevusest palju jälgi pole säilinud, kuid on teada, et ammusel ajal on saarel asunud kõrts ja muud hooned.

ELFi talgulised on Kumaril olnud väga oodatud külalised juba üle kümne aasta. Iga aasta augustis on siin tegutsenud tosinkond tubli talgulist eesmärgiga aidata kaasa siinse kõrepopulatsiooni säilimisele ja heale käekäigule. Viimastel aastatel käinud talgulised aga teavad kurba tõsiasja, et kõret siin enam mõned aastad kuulda pole olnud. Kõre kadumises arvatakse süüdi olevat salamahti saarele imbunud kährikkoerad.

Kurb lugu, aga kuna kõrekõlbulikke paiku on Eestis üsna vähe, siis talgutööde jätkamine on seal vägagi mõtestatud. Kui kord laiuke taas kährikoeravabaks saab, siis saab siia kõresid hõlpsasti taasasustada. Niisiis hakkame taas harvendama ja põletama kadakaid, puhastama liigsest taimestikust kõretiike ja nende kaldaid. Plaanis on ka heinategu, et hoida saarel avatud niite.

Lähimast mandrisadamast 5,5 km kaugusel olev Kumari laid pakub võimalust lülitada ennast välja argielust ning pakub mitmeid looduse nautimise võimalusi. Lõkkel toiduvalmistamine ja ergutav suplus saavad olema kindlasti tegevuskavas. Telkides magamine, ööhääled, lõkkeõhtud ning värskelt korjatud põldmarjadest moos hommikupudrul on mõnusaks emotsionaalseks laenguks kõigile.

Talguid kaasrahastab RMK.

Vilsandi kadakatalgud Käina lahe rüditalgud