Vaatad – ilus sügavroheline. Katsud – pehme ja vetruv; heidaks või peale magama. Need on kukemarjapuhmad Kolga lahes asuval Rammu saarel. Harilik kukemari on Maarjamaal tavaline taim, kuid maapinda lausaliselt katva mättavaibana kasvab ta vaid üksikutes kohtades: peamiselt mõnel Põhja-Eesti väikesaarel. Rammule lisab väärtust juurde veel tõik, et siin kasvab muuhulgas haruldast alamliiki põhja-kukemarja.
Rammu on väike saar, kuid siinsele maalapile on ära mahtunud tervelt neli järve; kaks tuletorni, millest üks 2017. a. tormiga maha murdus; mitmed rändrahnud; linnuvaatlustorn; surnuaed; endine külaase ja palju muud põnevat. Siin asunud saja elanikuga kaluriküla, kus oli lausa oma algkool, jäi tühjaks pärast II Maailmasõda, mil elanikud põgenesid Rootsi ning viimased paigale jääjad sõjaväe poolt lahkuma sunniti. Ajalooliselt lagedal ja puudeta saarel on haruldane kukemarjanõmm, kuhu asuti 1980. aastatel hoogtöö korras mände istutama.
Sobimatu pinnase tõttu on männid kasvanud okslikeks ja jändrikeks: palgipuud siit ei saa ning mändide all sureb välja kõik muu taimestik, sealhulgas kukemarjad. Talguliste tööks on seega mändide raie ja okste kokkuvedu haruldase kukemarjanõmme säilitamise eesmärgil. Tööst vabal ajal avastame kaunist saart ning kuulame kohaliku suvilaomaniku koloriitseid jutustusi.
Talguid kaasrahastab RMK.