Talgud Vormsil

13. september - 15. september 2013

Mullu septembris Vormsit väisanud ja seal loopealset taastanud talguseltksond võttis oma kogemused kokku peamiselt ülivõrdeid kasutades. Kas ka tänavu saab Vormist üks talgusügise pärl? Seda peab tulema ise järele proovima.

Rootsi vanasõna ütleb, et parem on olla rikas ja terve, kui vaene ja haige. Meie seekordsete talgute eesmärk on, et kunagi nende samade rootslaste valduses olnud Vormsi loopealsel Rumpos elurikkus ja koosluse hea seisund püsiksid.

Eesti kohta väga suure saare Vormsi rahvaarv on vähem kui sajandiga vähenenud pea 10 korda. Paljud siinsed väärikad pärandkooslused on jäänud peale inimeste lahkumist hooleta. Aga kuna siinsed loopealsed on looduskaitseliselt väga põnevad ning lootus nende jätkusuutlikule majandamisele on taas süttinud, saab taastamiseks käised üles käärida.

Nagu näitas tunamullune ELFi talgute loopealsete aasta on talguliste jõud ja usinus võimas relv võitluses loopealsele tunginud võsaga. Ka sel korral on talgutööks kadakate mahasaagimine, kokkuvedu ja lõkkesse seadmine.

Lisaks talgutööle kostitab Vormsi kohale tulijaid rannarootsi kultuuripärandi huvitavate tahkude, kaunite maastike ja kuuma saunaga.

Talguid juhivad Annika Anton ja Kirke Torpan.

Talguid kaasrahastab RMK.

Aegna-Põgari-Kabli talgutriatlon Maailma IV ELFi moositalgud Palupõhjas