Alam-Pedja luhatalgud

26. aprill - 28. aprill 2024

Lõputute soode, otsatute märgade metsade ja looklevate jõgede maa Alam-Pedja looduskaitseala koondab oma rüppe nii Peipsi- kui Võrtsjärve kalade kudealad ning siinsed luhad pakuvad pesitsuspaiku paljudele linnuliikidele. Kevad on siinkandis kõige tormilisem periood ning just sobiv aeg talguliste kokkukutsumiseks, et Alam-Pedja luhtadel aidata säilitada nende looduslikku mitmekesisust.

Luht on poollooduslik kooslus ehk pärandkooslus, mille on meile pärandanud esivanemad, ja ilma inimese panuseta luhad ei püsi. Kui jätta luht hooldamata, siis kasvab ta ruttu võssa ning kaob ära suur osa siinsest elurikkusest: kotkaste jahipaigad, neppide pulmaplatsid ning kalade kevadised kudeveekogud. Tänu üleujutusele on luha taimestik rammus ja liigirikas ning omal ajal olnud siinne hein väga nõutud kaup, mille järgi tuldi ka naaberkihelkondadest. Heina niitmine on ajast-aega aidanud säilitada luha looduslikku mitmekesisust, mistõttu ka tänapäeval, mil loomakasvatust on vähemaks jäänud, heina siiski niidetakse, kuid masinatega.

Õnneks on säilinud ka mõningal määral karjakasvatust, mis on kahtlemata keskkonnasõbralikum niidu hooldamise viis. Just siinkohal tulemegi meie talgulistega mängu – aitame kohalikul karjakasvatajal rajada karjaaedu, mis loob võimalused Alam-Pedja ürgsete koosluste säilimiseks ning samal ajal siinsetel väärtuslikel aladel kliimamuutustega paremini kohaneda.

Tööst vabal ajal võtame ette retke Alam-Pedja loodusesse ja naudime saunamõnusid.

Talguid rahastab projekt LIFE-SIP AdaptEST, mida rahastab Euroopa Liidu LIFE programm.
Läbi müüdud
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Sonda lendoravatalgud II Alam-Pedja luhatalgud II, täistaimetoiduga