Kanada kuldvitsa tõrje Raadil II

05. juuli 2020

Kohati tühermaa-ilmeline Raadi looduskaitseala peidab endas palju köitvat ja esmapilgul varjujäävat. Esimesena torkavad silma muldvallid, mis on mälestus Nõukogude armeest, kes kasutas ala Raadi militaarlennivälja teenindusalana. Vallidevahelistel lagedamatel aladel võib aga kohata mitmeid käpalisi ja teisi kaitsealuseid taimi. Ja kirsiks tordil – milline põnev talgutöö – võõrtaimeliikide tõrje keeva veega pritsides.

Raadi looduskaitseala on loodud sooviku- ja pärisaruniitude ning neil kasvavate haruldaste taimeliikide kaitseks. Kuna piirkond on jäänud pärast sovjetiaja lõppu kasutuseta, on ala võsastumas. Lisaks aga on alale tungimas ka invasiivsed võõrtaimeliigid: kanada kuldvits ja hulgalehine lupiin. Neist esimene on kõrge kasvu ja kiire levikuga taim, mis moodustab laiuvaid puhmaid, haarates seetõttu enda alla lausaliseid alasid. Kõige tõhusamini aitaks kuldvitsa tõrjuda puhmaste väljakaevamine, kuid Raadi pinnase tõttu on see talgulistele ränkraske ja sobimatu töö.

Seetõttu proovisid talgulised kahe aasta eest taimi kiinide ja vikatitega enne seemnete valmimist ära niita, kuid kasutegur oli peaaegu nullilähedane, sest äralõigatud taimed kasvatavad kiirelt uusi võsusid. Trimmeriga niitmine ei ole aga soovitatav, kuna nii võivad saada kahjustatud ka kaitsealused taimed. Nõndaks otsustasime tänavu proovida tõrjeviisi, mis on selektiivne ja tõenäoliselt ka tõhusam kui niitmine: nimelt üritame taimi pritsida keeva veega.

Raadi talgutele tulek annab suurepärase võimaluse tutvuda salapärase Raadi piirkonnaga ning uudistada viimaseid jäänuseid Hiinalinna varemalt ulatuslikust aiamaarägastikust.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Talguid juhivad vabatahtlikud talgujuhid Katrin Lambing ja Eneli Siirman. ELFi ühepäevastel talgutel osalemine on tasuta. Pärast registreerimist e-mailile saabuv kiri osalustasu maksmise kohta on automaatteade, mille võib tähelepanuta jätta.

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.
Kanada kuldvitsa tõrje Raadil Kanada kuldvitsa tõrje Anne looduskaitsealal III