Lusika oja must-toonekuretalgud II

14. oktoober - 16. oktoober 2022

Must-toonekurg (Ciconia nigra) on Eestimaal elanud aegade algusest saadik. Enamik inimesi aga pole seda haruldast lindu kunagi kohanud. Tema elupaigaks on ürgsed puutumatud laaned, kus inimjalg harva eksleb. Vanarahvas uskus, et kui aeg käes, juhatab must-toonekurg meile mööda linnuteed suunda teispoolsusesse, Toonelasse.

Must-toonekurg on välimuselt sarnane oma sugulase valge-toonekurega. Kasvult on ta küll pisut väiksem ning tema kael, selg ja tiivad on mustad lillaka või roheka metalse läikega. Talveks pühib see kaunis lind Maarjamaa tolmu koibadelt ning võtab ette pika rännutee — mõned vapramad isendid talvituvad lausa ekvaatori lähistel.  

Paraku ei käi must-toonekure käsi siinmail hästi ja silmitsi tuleb tal seista mitmete probleemidega: võimsaid ürglaasi ning sobivaid pesapuid jääb järjest vähemaks. Peamiselt on must-toonekure menüüs kala, eelistatud toitumispaigaks on väikesed vooluveekogud, mille kallastel kahlates ta saaki otsib. Lusika metsades voolab just üks niisugune oja, kus toonela lind armastab kalal käia. Talguliste abiga võtame maha oja kallastelt üleliigse võsa, et kaugetelt maadelt kojusaabunud linnul oleks kevadel "kalarestoranile" kergem ligi pääseda. 

Kuretalgutel sumpame kalamehekummikutega ojas, naudime sügisese looduse värve ning kuulame põnevaid kurejutte Urmas Sellise esituses. Tööst vabal ajal mõnuleme saunas ja eksleme Alam-Pedja lummavatel maastikel. 

Talgute toimumist rahastab European Outdoor Conservation Association (EOCA).
Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Koogirohked must-toonekuretalgud Visela jõel Võilaiu niidurüditalgud III