Koogirohked must-toonekuretalgud Visela jõel

07. oktoober - 09. oktoober 2022

Magusasõbrad, linnuhuvilised, kummikufännid või lihtsalt talgulembid – siin on midagi teie jaoks. Oleme must-toonekure abistamise järjega jõudnud uue põneva veekoguni: Võrumaal Urvaste kiriku vahetus naabruses asuvale Visela jõele. Lisaks uue sihtkoha avastamisele saab sel talgul täiesti garanteeritult ka palju kooki süüa, sest talgujuhil on paadunud ja ravimatu küpsetamismaania.

Sügis on täiesti õige aeg kaloritega pisut liialdada, et talveks soojakihti koguda. Ja sügis on ka parim aeg must-toonekuretalguteks, sest majesteetlikud, kuid häirimistundlikud tumelinnud on lennanud lõunamaale ning enne kevadet tuleb kiratsema jäänud "kalarestoranis" põhjalik "remont" läbi viia. Must-toonekured on Eestis elanud aastasadu, kuid leviala põhjapiiril paiknemise tõttu on nad siin alati olnud vähearvukad. Viimased aastakümned näitavad kahjuks arvukuse langustrendi, milles on peamisteks põhjusteks tõenäoliselt lageraied – must-toonekurg tahab pesitseda metsasügavustes ja inimestest võimalikult kaugel – ning toitumisojade kehv seisund.

Mida enam saab must-toonekurg kevadel ja suvel väikestest metsaojadest kätte oma põhitoitu, kala, seda rohkem suudab ta tibusid täiskasvanuikka kasvatada. Nii saame ojade seisukorda parandades aidata kaasa kurgede arvukuse tõusule. Talgute käigus eemaldame ojast sinna langenud puid ning lõikame kallastelt võsa. Nii pääsevad kalad vees paremini liikuma ning suure tiivaulatusega linnul on kergem maanduda ning ohu korral põgeneda. Põhjalikke teadmisi must-toonekure eluviisi ja liigi seisundi kohta jagab talgutel kotkamees Urmas Sellis.

Talgute toimumist rahastab European Outdoor Conservation Association (EOCA).

Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Rammu saare kukemarjanõmme talgud III, täistaimetoiduga Lusika oja must-toonekuretalgud II