Must-toonekure talgud Karulas I

09. september - 11. september 2016

ELFi talgute must-toonekure aasta on pakkunud juba põnevaid retki ja emotsionaalseid hetki pesakaamera vahendusel. Viimaks on kätte jõudnud aeg, mil saame oma tänavuse peategelase heaks ka midagi praktilist korda saata.

Uurimisandmed näitavad, et üheks peamiseks põhjuseks, miks must-toonekured oma poegi ei suuda suureks kasvatada, on toidupuudus. Erinevalt oma valgest suguvennast on must-toonekurg peamiselt kalatoiduline ja kui väikestes jõgedes kalavarud lõppevad või suur lind enam neile ligi ei pääse, siis jäävadki linnupojad nälga.

Eelmisel sügisel ornitoloogiaühingu eestvedamisel Karulas peetud talgud näitasid, et jõgede puhastamine on väga efektiivne. Saatjaga varustatud must-toonekurg Eedi käis tänavu toitu otsimas kõige enam just sel jõelõigul, mis mullu tublide talguliste poolt võsast puhastati.

Tänavu on meie plaan sarnane. Tänu saatjatele on Karula kandi toonekurgede liikumised üsna hästi teada ja võimalikud toitumisalad kaardistatud. Nüüd on vaja vaid käised üles käärida ja mõned kehvas seisus metsaojad võsast vabastada ja need must-toonekurele lihtsamini ligipääsetavaks teha ning sealt kalade liikumist segavad voolutakistused eemaldada.

Lisaks saame osa Karula kandi kaunist loodusest, naudime õhtul eriti mõnusat suitsusauna ja kuulame lugusid must-toonekurgedest.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Talgud Vormsil Talgud Endla rabas