Must-toonekure talgud Karulas II

02. november - 04. november 2018

Karula kaunis kuppelmaastik ja tihedad metsalaamad on koduks mitmele kaitsealusele liigile. Teiste seas tasub esile tõsta must-toonekurge, kelle elujärje parandamiseks saavad inimesed nii mõndagi ära teha.

Must-toonekure isendite arv on Eestis üha langev. Esiteks vähendab metsade raie talle sobilikke elupaiku ning teiseks on kehvas seisundis paljud metsaojad, kus ta toitu otsimas käib. Arvukuse vähenemise taga on põhjuseid loomulikult teisigi, kuid just tingimuste parandamine toitumisojade juures on see, mida on võimalik talgutööga must-toonekure heaks ära teha. Nimelt on ojakaldad tihtipeale võssa kasvanud, mis omakorda halvendab linnu ligipääsu veekogudele. Võsa eemaldades ja kaldaid avatumaks muutes saame mustakure elu hõlbustada. Töid koordineerib ornitoloog ja pesakaamerate korüfee Renno Nellis MTÜ Kotkaklubist.

Meie seekordne ööbimispaik on pöörane padja-vanni-hostel Pööraveres. Tööst vabal ajal liigume ringi Raplamaal ja tutvume kohalike vaatamisväärsustega. Ühtlasi saame sel talgul täiendada oma teadmisi must-toonekure kui liigi seisundi kohta Eestis. Kuna ELFi talgutel on tänavu kimalaste teema-aasta, siis leiab nendel talgutel ühtlasi aset tänavune viimane kimalaseloeng, mida viib läbi lepidopteroloog Allan Selin.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Must-toonekure talgud Järvakandis Pruuni lõikheina talgud Rannapungerjal