Pruuni lõikheina talgud Rannapungerjal

09. november - 11. november 2018

Kaunis ja kuum suvi on möödas, lehed puudelt langenud ja rohelus kadumas. Asemele on tulnud sügisene jahedus, lahkuvad rändlinnud ja teistmoodi värvigamma. Peipsi liivaluidetega palistatud kallas on suurepärane koht sügisese looduse ja värske õhu nautimiseks. Rannapungerja küla koos tuletorni ja pea kahesaja-aastaste männimetsadega tõmbab ligi lausa magnetiga.

Siinse oivalise ümbruskonna kaitseks on loodud Järvevälja maastikukaitseala. Lisaks esindusliku luitestiku ja vanade loodusmetsade säilitamisele on Järvevälja kaitseala tarvis pruuni lõikheina kasvukohtade hoidmiseks. Sellel II kaitsekategooriasse kuuluval taimel on oma elupaiga suhtes väga spetsiifilised nõudmised. Nimelt vajab ta niisket pinnast mageveekogu kaldal, kus oleks avatud kooslus. Peipsi loodekäär sobib pruunile lõikheinale hiilgavalt, kuid jõgede kaudu järve jõudvad toitained on sillutanud teed kaldaalade roostumiseks ja kinnikasvamiseks.

Selleks, et säiliksid esinduslik pruuni lõikheina kasvuala ja avatud kaldavöönd, asume talgutöö korras peenvõsa ja pilliroogu maha lõikama ning kokku riisuma. Töö kõrvalt jääb aega ka Peipsi kaldaäärse või Alutaguse lendoravametsadega tutvumiseks.

Talguid kaasrahastab RMK.
Foto: Vikipeedia.

Must-toonekure talgud Karulas II Püsimetsa talgud Pokumaal IV