Sutesoo oja must-toonekuretalgud

21. oktoober - 23. oktoober 2022

Aeg on 2022. aasta talguhooaja võimsaks lõpuakordiks, kus nooti annavad veevulin, langevate lehtede sahin ja mudased lirtsatused kummikute talla all. Tule kampa ja anna oma panus ürgsemast ürgsemas looduses Pärnumaal, et kurel nimega Timmu oleks lihtsam oma (pisi)peret toita.

Ürglooduse sümboli, must-toonekure arvukus küündib Maarjamaal kõigest 40-60 paarini. Elupaigana eelistab too suleline põlislaasi, mistõttu mõjutab tema käekäiku metsade intensiivne raie. Teiseks probleemiks on mustakure põhitoiduse — kala — kättesaadavuse halvenemine pesitsuspiirkondade läheduses. Nimelt eelistab ta kalastamas käia tillukestel metsaojadel, millede seisund pole aga paljudel juhtudel kiita.  Seetõttu võib sünge ja salapärase välimusega lind toitu hankimas käia suisa 25-40 km kaugusel poegadega pesast. Kui napib toitu, ei jõua kõik tibud täiskasvanuikka.

Talgutel lõikame Sutesoo oja kallastelt võsa ning tõstame veest välja ronte ja kõike muud, mis kalade liikumist takistab. Veepeegli kohalt sinna kaardunud võsa eemaldamine aitab ühtlasi suure tiivaulatusega linnul kergemini maanduda, piki oja jalutada ning ohu korral kiirelt lendu tõusta. Nii saame olla abiks must-toonekurele nimega Timmu, kes hetkel naudib talvepuhkust Etioopias, kuid loodetavasti saabub kevadel taas siiakanti peret looma. Mida parema "kalakohviku" talle valmis seame, seda õnnelikum tibupõlv on Timmu järelkasvul.

Talgutel jagab must-toonekure kohta ekspertteadmiseid Urmas Sellis MTÜ Kotkaklubist.

Talgute toimumist rahastab European Outdoor Conservation Association (EOCA).

Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Võilaiu niidurüditalgud III  Heimtali püsimetsandustalgud