Talgumatk Raadil

08. juuni 2017

Kui mullu oktoobris põrutas Tartu linnajagu Raadi paljude eestimaalaste teadvusesse, kui ERMi asupaik, siis tegelikult leidis siinkandis ka üks pidulik sündmus aset juba aasta varem. Nimelt moodustati siia 2015 aastal Raadi looduskaitseala, et kaitsta üliharuldaste taimede kasvukohti ning taastada ja säilitada aruniite.

Alates tänavusest aastast on Raadi looduskaitseala ka ELFi talgute huviorbiidis ning loodetavasti leiavad siia õhtupoolikuteks tee paljud tartlastest talgulised, kes endale mingil põhjusel pikemaid talgureise lubada ei saa.

Meie tööks Raadil saab olema invasiivsete võõrliikide (lupiini ja kanada kuldvitsa) tõrjumine haruldaste taimede kasvukohtadest nõnda, et nood ära õitseda ja seemneid levitada ei jõuaks. See tähendab mõnel pool kitkumist, mõnel pool kaevamist ja vahel ka lausalist niitmist.

Oma esimesed talgud sinna teeme selliselt, et peamine rõhk ei ole veel võõrliikide tõrjel vaid ala ja tööga tuttavaks saamisel. Paneme küll kätte kindad, et silma jäävad lupiinid ja kuldvitsad välja tõmmata, ent labidad ja vikatid jäävad praegu kaasa võtmata.

Meie retkel löövad kaasa ala hästi tundev botaanik ja Keskkonnaameti töötaja. Nende abiga saame selgeks, kus on ala kõige põnevamad paigad ning uurime koos välja, kui ulatuslikult levivad seal liigid, keda niidul näha ei taheta.

Talgumatka korraldamise teevad võimalikuks ELFi püsiannetajad - ka Sinu panus on väga oodatud. Talgumatk on osa Tartu loodusfestivali programmist.

Konnade üle tee aitamise talgud Talgud Alam-Pedjal